درباره ما

 معلولان به عنوان يکي از بزرگترين اقليت ها که جمعيتي بالغ بر يک دهم جمعيت جهان را تشکيل مي دهند در اکثر موارد از روي ناچاري به فقر، بيکاري و انزواي اجتماعي تن در داده اند. اين افراد که بيش از دو سوم آنان در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند، در معرض اشکال مختلف تبعيض و محروميت هاي اجتماعي قرار دارند. به ظاهر آنها به مانند ساير افراد انساني، از کليه حقوق و آزادي هاي اساسي که در اسناد بين المللي و داخلي هر کشور به آنها اشاره شده، بهره مند هستند.

 

واقعیت این است که اصل برابری حقوق شهروندی همه انسانها مورد قبول قریب به اتفاق تمام جوامع و دولتمردان است. با وجود این، اصل برابری حقوقی، در اکثر کشورها شاهد نابرابری عملی و واقعی حقوق افراد دارای معلولیت هستیم. قدر مسلم نسبت این نابرابری در کشورهای توسعه یافته بسیار کمتر از کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه مثل ایران می باشد. در کشورهائی همانند ایران انسانها بویژه افرادی که دارای کاستیهای جسمی، حسی، روانی ، ذهنی و اجتماعی هستند فاقد منزلت انسانی و عمدتاً محروم از حقوق شهروندی – انسانی خود می باشند.

انسانها قبل از هر چیز انسانند و آنان بدور از هرگونه تفاوت جنسی، قومی، زبانی، رنگی، فرهنگی، دینی، نژادی، ملیتی و حتی حکومتی که بر آنان حاکم است، دارای کرامت ، شخصیت و حقوق انسانی می باشند. کرامت انسانی گوهر گرانسنگی است که از بدو تولد هر فرد تا زمان مرگش بهمراه او می باشد. اگر قبول داشته باشیم که محور حقوق بشر بر اساس کرامت انسانی بنا شده است پس مسئولیت انسانی ما ایجاب می کند تا از حقوق تمام انسانها بویژه افرادی که وضعیتی ویژه دارند همانند افراد دارای معلولیت دفاع نمائیم. 

بدنبال چنین درکی است که برخی از افراد معلول بهمراه خانواده یا سرپرست شان بعد از نشستها پی در پی و مطالعه و تماس با دیگر سازمانهای ایرانی و غیر ایرانی تصمیم می گیرند در تاریخ 22 ژوئن 2004  اقدام به تاسیس انجمنی در حمایت از معلولین ایرانی نمایند تا در راستای دفاع از حقوق شهروندی معلولان ایرانی در بریتانیا و ایران گام بردارند.

در طول تاریخ افراد دارای معلولیت و خانواده هایشان دائم مورد آزار و اذیت، بی توجهی و انواع تبعیض های ناروا قرار گرفته اند وهمواره تلاش شده تا آنان و خانواده هایشان در حاشیه و انزوا بسر برند. در چهار دهه اخیر، با کار مداوم انجمن ها و سازمانهای غیر دولتی و نهادهای مردمی در کشورهای پیشرفته و بطبع آن در کشورهای در حال توسعه تلاش شده است  مشکلات و مسائل معلولان بعنوان یک واقعیت هر چه بیشتردر جامعه مطرح شود.

معلولان زمانی می توانند در جامعه خواسته های خود را مطرح سازند و از حقوق شهروندی خود برخوردارشوند که خود را از جامعه جدا نسازند؛ و سازمانهای دولتی و غیر دولتی و افراد جامعه باید تلاش کنند به آنان بعنوان شهروندان برابرنقش موثری در جامعه دهند. البته چنین روندی در بستر فرهنگ سازی صورت می گیرد زیرا در امتداد بسترسازی فرهنگی- اجتماعی  است که دیدگاه و نگرش مردم و ارگانهای اجتماعی - دولتی نسبت به معلولین تغییر می یابد.

بالا بردن آگاهی در زمینه نیازها و حقوق افراد دارای معلولیت و همکاری و تشریک مساعی در جامعه توسط سازمانها و انجمن های حامی معلولان و افراد معلول یکی از سازوکارها و روشهای موثر فرهنگ سازی و تغییر نگرش جامعه نسبت به افراد کم توان و یا دارای معلولیت و معلولیت می باشد.

انجمن حمایت از معلولین ایرانی به سهم خود کوشش می کند تا نقش پیوندی را بین افراد معلول و غیر معلول ایفاء نماید تا پیوند جامعه با توان خواهان هرچه بیشتر گسترش یابد. ما با کار مستمر و ارتباط مداوم با معلولان و خانواده هایشان آنان را با حقوق شهروندیشان آشنا می سازیم. با برگزاری جلسات، مراسم ها و تهیه مقالات و اخبار معلولان در سایت انجمن و سایت های فارسی زبان و تهیه گزارشات مختلف آگاهی جامعه را نسبت به مسائل و مشکلات افراد کم توان و دارای معلولیت بالا می بریم.

 

انجمن حمایت از معلولین ایرانی

- سازمانی خیریه است و عضو جامعه خیریه انگلستان و سازمان جهانی معلولین می باشد.

- کلیه خدماتی و کمک هائی که تاکنون به بیماران و معلولان در بریتانیا و ایران ارائه شده است از محل کمک های بشردوستانه افراد نیکوکار می باشد.

- فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی و هنری انجمن با همکاری و همفکری و مشارکت ایرانیان و بدون کمک هیج دولتی صورت می گیرد.

- اعضاء و هئیت امناء بصورت داوطلبانه و رایگان در انجمن انجام وظیفه می کنند و مسئولیت انسانی خود را بکار می گیرند. 

 

- خدمات دهی انجمن فقط محدود به بریتانیا و برونمرزی نمی باشد بلکه در حد امکان  درونمرزی هم می باشد.

بطور حلاصه باید گفت که کوشش ما بر این است

1)    تا از طریق ارتباط مداوم با معلولان و اطلاع رسانی آنان را از حقوق خود آگاه سازیم.

2)    کمک به معلولان تا زندگی مستقل تری داشته باشند و از استقلال بیشتری برخوردار شوند.

3)    کمک به معلولان تا آزادنه تر تصمیم بگیرند.

4)    مبارزه با حاشیه نشینی و انزوای معلولان و شکستن دیوار جدائی از جامعه.

5)    آشناسازی و آگاه سازی ایرانیان با مشکلات و توانمندیهای افراد معلول بعنوان یک واقعیت اجتماعی

6)    انتقال تجربیات افراد دارای معلولیت به دیگر معلولان

7)    پشتیبانی از خانواده های معلولان

آنچه از شما نیکوکاران انساندوست انتظار داریم حمایت و پشتیبانی از انجمن در امور مالی و غیرمالی و همکاری در جلب توجه دیگر افراد نیکوکار در راه کمک رسانی به افرادی است که همواره مورد تبعیض و آزار قرار گرفته اند. به ما کمک کنید تا نگرش جامعه را نسبت به معلولان تغییر دهیم.

 

با تشکر

 

هئیت امناء انجمن

دوستان و یاران گرامی

انجمن حمایت از معلولین ایرانی از سال های گذشته با مساعدت یاران نیکوکارمان و جمع آوری کمک مالی توانسته است به بخش  کودکان مبتلا به سرطان بیمارستان علی اصغر کمک نماید،...
Read more...
گزارشی از کنسرت شکیلا در لندن
یکشنبه دوم مارس کنسرتی با حضور بانو شکیلا در لوگان هال لندن با هدف حمایت از کودکان مبتلا به سرطان توسط انجمن حمایت از معلولین ایرانی برگزار شد.
Read more...

Annual Reports 2014

Go to top